Skellefteå Science City växer med två nya medarbetare inom kommunikation
/https%3A%2F%2Fwww.skellefteasciencecity.se%2Fwp-content%2Fuploads%2F2024%2F08%2Femelia-erica-1920x1080-1.jpg)
Skellefteå Science City
20 Sep 2023Uppdragen och projekten för Skellefteå Science City ökar och i takt med detta rekryteras två nya medarbetare inom kommunikation; Emelia Brännström och Erica Lång.
Som nya Communications Managers kommer Emelia och Erica att ha ett helhetsansvar för kommunikations- och varumärkesarbetet på Skellefteå Science City.
Vilka erfarenheter/roller har ni med er sen tidigare?
Emelia: Jag kommer senast från besöksnäringen och Swedish Lapland Visitors Board, där i rollen som digital affärsutvecklare och paid social. Tidigare har jag jobbat länge med marknadsföring och kommunikation inom dagstidningsbranschen men även en sväng som marknadskoordinator på Elite Hotels.
Erica: Jag har arbetat med kommunikation och marknadsföring i olika former i stort sett hela mitt yrkesliv. De senaste tio åren har jag jobbat på Luleå tekniska universitet och Renholmen AB som kommunikatör och innan det frilansade jag bland annat i flera år som journalist.
Vem är ni utanför jobbet?
Emelia: En glad discgolfare som gärna dricker en kopp kaffe eller två. Det blir även många funderingar om renovering och inredning blandat med besök på Skellefteås alla lekparker.
Erica: Jag fixar och trixar hemmavid, umgås med familj och hund eller hänger i stallet. Jag förverkligade min barndomsdröm för några år sedan och köpte en egen häst. Det är klart att man däremellan hinner ta ett glas bubbel med vänner.
De tillträdde sina tjänster i början av september och sitter nu på plats i Skellefteå Science Park på Campus.
Skellefteå Science City är kommunens innovations- och utvecklingsbolag med uppdrag att accelerera innovation för tillväxt och grön omställning.
Dela artikeln, kopiera länken
Våra senaste nyheter
Pressmeddelande
24 Jun 2025
Nationell storsatsning på ny digital spelinkubator ska ge likvärdigt stöd till dataspelsföretag i hela landet
/https%3A%2F%2Fwww.skellefteasciencecity.se%2Fwp-content%2Fuploads%2F2025%2F06%2Fskovde-1920x1080-1.jpg)
Fem regionala spelkluster ska tillsammans utveckla en gemensam digital inkubatorprocess och en pr...
Arctic Game
15 Jun 2025
Skeå: Creative Connect 2025 – Den kreativa industrins återfödelse i Skellefteå
/https%3A%2F%2Fwww.skellefteasciencecity.se%2Fwp-content%2Fuploads%2F2025%2F06%2Fs-creatice-connect-1920x1080-1.jpg)
Skeå: Creative Connect är ett nytt evenemang i Skellefteå som samlar människor som arbetar inom s...
Mobilitet
11 Jun 2025
Skellefteå Droneport är nu invigd!
/https%3A%2F%2Fwww.skellefteasciencecity.se%2Fwp-content%2Fuploads%2F2025%2F06%2FJW_250610_112508_fullsize_webb.jpg)
Det som för några år sedan började som en idé på en post-it-lapp har nu blivit verklighet. Skelle...