Skellefteå Science City tar internationell höjd
/https%3A%2F%2Fwww.skellefteasciencecity.se%2Fwp-content%2Fuploads%2F2024%2F08%2F2023_09_14_grand-dinner-175.jpg)
Skellefteå Science City
09 Nov 2023Under året har Skellefteå Science City blivit medlem i det globala nätverket för Science Parks och Areas of Innovation, IASP.
– För oss är det viktigt att finnas i en internationell kontext. Mycket av den utveckling som sker i Skellefteå och norra Sverige är viktig för hela världen och vi behöver också internationella kompetenser och företag för att klara samhällsomvandlingen och tillväxten. Det här är ett bra sätt att koppla upp sig mot innovationsmiljöer och deras företag, säger Anna Mård, vd på Skellefteå Science City.
IASP, International Association of Science Parks and Areas of Innovation, startade 1984 och är den ledande sammanslutningen av innovationsekosystem över hela världen. Att vara medlem i det globala nätverket innebär att få tillgång till kunskapsdelning och expertis, internationella kopplingar, samarbeten och kontakter till kollegor runt om i världen.
I höst hölls den 40:e IASP World Conference, som är IASPs stora årliga event för alla medlemmar. Konferensen belyser olika trender i omvärlden, världsledande forskning och goda exempel på parker och regioner. Denna gång hölls eventet i Luxemburg med temat Megatrends in Innovation Ecosystems och innehöll studiebesök, formella och informella middagar, nätverkande, intressanta talare och föreläsningar inom innovation.
Det hölls av även en ceremoni när nya medlemmar välkomnades upp på scenen. Skellefteå Science Citys vd Anna Mård och COO Josefin Lundberg representerade företaget på plats och berättade om verksamheten och fick motta ett medlemsbevis i glas.
– Det var väldigt intressant och lärorikt att få höra hur liknande verksamheter runt om i världen arbetar. IASP består av mer än 300 medlemmar från 80 olika länder så det finns gott om möjligheter till framtida samarbeten, säger Josefin Lundberg.
Skellefteå Science City har mycket att lära från det globala nätverket och har samtidigt en massa kunskaper att dela vidare. En viktig kunskap att erbjuda det globala nätverket är erfarenheterna att vara ledande i den gröna omställningen i en stad som växer så snabbt som Skellefteå, och samtidigt minska sitt klimatavtryck.
– Det är en stor utmaning och det finns ingen handbok att utgå från. Vi måste lyckas för att andra som kommer efter också ska lyckas. Vi kan dela med oss av lärdomar, misstag och goda exempel. Vi kan också ta del av andra innovativa lösningar från andra delar av världen som vi kan inspireras och lära av här, säger Anna Mård.
Bildtext: Josefin Lundberg och Anna Mård från Skellefteå Science City tillsammans med IASP avgående President Herbert Chen.
Dela artikeln, kopiera länken
Våra senaste nyheter
15 Dec 2025
Test av drönarleveranser utmanades av dåligt väder
/https%3A%2F%2Fwww.skellefteasciencecity.se%2Fwp-content%2Fuploads%2F2025%2F12%2FDronarleveranser_2.png)
Under några dagar genomfördes ett test med drönartransporter av paket mellan Skellefteå och Norsj...
Arctic Game
15 Dec 2025
Nya internationella samarbeten stärker stödet till spelutvecklare
/https%3A%2F%2Fwww.skellefteasciencecity.se%2Fwp-content%2Fuploads%2F2025%2F12%2Fltu-dehive-1.jpg)
Skellefteå Science City har tagit ett viktigt steg för att stärka det internationella samarbetet ...
Skellefteå Science City
15 Dec 2025
Tio år av innovation – Anna Mård summerar 2025
/https%3A%2F%2Fwww.skellefteasciencecity.se%2Fwp-content%2Fuploads%2F2025%2F05%2FJW_250514_130646_webb__socialmedia.jpg)
2025 blev ett speciellt år för oss på Skellefteå Science City. Vi firade tio år som utvecklingsbo...