Arctic Game startar inkubator för spelstartups i Skellefteå
/https%3A%2F%2Fwww.skellefteasciencecity.se%2Fwp-content%2Fuploads%2F2025%2F10%2FAG-inkubator-1920x1080-1.jpg)
Pressmeddelande
10 Okt 2025Arctic Game har nu lanserat sin första lokala inkubator i Skellefteå – ett viktigt steg i att stärka spelbranschens tillväxt i norra Sverige. Tre lovande spelstudios, Jordan Lindgren, Full Rogue och Polysoup Interactive, har valts ut att delta i det sex månader långa programmet.
Stöd för hållbar spelutveckling
Inkubatorn riktar sig till spelutvecklare som vill ta sina idéer vidare till fungerande och långsiktigt hållbara företag. Programmet bygger på insikter från framstående internationella acceleratorer och inkubatorer, men är särskilt utformat för spelbranschens behov. Deltagarna får stöd i att utveckla både sina spel och sina affärsmodeller – med målet att förena kreativitet med kommersiell hållbarhet.
Ett samarbete som stärker regionen
Arctic Game samarbetar med flera av Sveriges mest etablerade spelkluster för att dela erfarenheter och vidareutveckla inkubatormodellen. På så sätt kan programmet kontinuerligt förbättras och ge ännu större effekt för deltagande företag.
Inkubatorn i Skellefteå är en del av Arctic Games bredare satsning på att skapa en levande spelutvecklarmiljö i norra Sverige. Här samverkar utbildning, mötesplatser, evenemang och internationella nätverk – och nu även en lokal inkubator.
– Det här är en viktig milstolpe för Skellefteås växande spelcommunity, säger Tim Leinert, affärsutvecklare på Arctic Game i Skellefteå. Vi är stolta över att kunna stötta de här studios i nästa steg och fortsätta bygga en stark och hållbar spelindustri i norra Sverige.
För mer information, vänligen kontakta:
Tim Leinert
Affärsutvecklare, Arctic Game Skellefteå
tim.leinert@arcticgame.se
Mer information
Detta initiativ möjliggörs genom projektet Game Attraction North, som finansieras av: Europeiska unionen, Region Norrbotten, Region Västerbotten, Skellefteå kommun, Umeå kommun, Luleå kommun och Boden Business Park.
Dela artikeln, kopiera länken
Våra senaste nyheter
Mobilitet
16 Feb 2026
Nya steg mot bättre uppkoppling på landsbygden
/https%3A%2F%2Fwww.skellefteasciencecity.se%2Fwp-content%2Fuploads%2F2026%2F02%2Fsma-baser-1920x1080-1.jpg)
I projektet ”Kommunikationstjänster på landsbygden med små basstationer” tar lösningarna nu tydli...
Skellefteå Co-creation Hub
12 Feb 2026
Nytt pilotkoncept – Arbetsgivare ska få fler att resa hållbart i Skellefteå
/https%3A%2F%2Fwww.skellefteasciencecity.se%2Fwp-content%2Fuploads%2F2026%2F01%2FHallbar-mobilitet-e1770879058605.png)
Ett nytt arbetsgivardrivet koncept ska göra det enklare för fler Skellefteåbor att resa hållbart ...
Mobilitet
05 Feb 2026
Utbildning för trygg drönaranvändning
/https%3A%2F%2Fwww.skellefteasciencecity.se%2Fwp-content%2Fuploads%2F2026%2F02%2FUtbildning-hallbar-dronarverksamhet-scaled.jpg)
Nyligen samlades representanter från Skellefteå kommun och Arctic Aviation Hub på Skellefteå Dro...