En knuff som gör skillnad
Vi accelererar innovation
På Skellefteå Science City skapar vi möjligheter för idéer att utvecklas, testas och bli verklighet. Vi för samman människor och kunskap och öppnar dörrar till nya kontakter. Tillsammans med företag, offentlig sektor, akademi och andra aktörer påskyndar vi förändring som stärker näringslivet och bidrar till samhällets utveckling.
Här är några exempel på vad som händer när idéer, människor och möjligheter möts
På väg mot framtidens mobilitet
Hur vi förflyttar människor och varor håller på att förändras. Nya lösningar behöver testas i verkligheten för att vi ska förstå vad som fungerar. Vi skapar möjligheter att testa och utveckla lösningar inom bland annat elflyg, drönare och markburen mobilitet.
I filmen får du se hur paket transporterades med drönare från Skellefteå Droneport till Norsjö, i ett test av hela leveranskedjan som gav värdefulla lärdomar om drönartransporter över längre sträckor.
Nyfiken på framtidens mobilitet?
Mot nya marknader och möjligheter
En idé kan vara början på något större. Men för att växa behövs ofta rätt människor, kunskap och möjligheter längs vägen. Vi för samman företag med kompetens, investerare och kontakter som kan hjälpa dem att nå nya kunder och marknader.
I filmen får du se hur Spinoff Games i Skellefteå fick hjälp att knyta kontakter som ledde till både ett förlagsavtal och nya anställningar.
Nyfiken på nya marknader?
Att göra något på ett nytt sätt
När världen förändras behöver företag kunna förändras med den. Vi skapar möjligheter för företag att få ny kunskap, nya perspektiv och praktiska verktyg för att ta nästa steg.
I filmen möter du företag i Skellefteå som deltagit i vår workshopserie Tänk Nytt, där de tillsammans med experter och andra företag utvecklat idéer, prövat nya arbetssätt och stärkt sin konkurrenskraft.
Nyfiken på att tänka nytt?
Utvalda nyheter
Skellefteå Co-creation Hub
20 Aug 2026
Tuböleskolan testar nya sätt att få fler flickor i rörelse
/https%3A%2F%2Fwww.skellefteasciencecity.se%2Fwp-content%2Fuploads%2F2026%2F08%2FFlickor-rorelse-Tuboleskolan.jpg)
I höst testar Tuböleskolan tre nya idéer för att få fler flickor i rörelse. Bakom idéerna finns forskning, flickornas egna erfarenheter och ett gemensamt arbete lett av Skellefteå Science City tillsammans med Tuböleskolan och IFK Anderstorp.
Innovation
24 Jun 2026
Stärkt kompetens för att möta komplexa samhällsutmaningar
/https%3A%2F%2Fwww.skellefteasciencecity.se%2Fwp-content%2Fuploads%2F2026%2F06%2FSystem-Innovation-Leaders.jpg)
Att lösa dagens samhällsutmaningar handlar om att förändra hela system, inte bara enskilda projekt och innovationer. Genom utbildningen iHubs Capacity Program for System Leaders har våra medarbetare Annelie Viksten och Jimmy Antonsson stärkt sin förmåga att driva förändring på systemnivå, en kompetens som stärker Skellefteå Science Citys arbete med hållbar omställning och samhällsutveckling.
Innovationscheckar
27 Apr 2026
Skellefteå Science City förmedlade fyra miljoner till innovatörer i regionen
/https%3A%2F%2Fwww.skellefteasciencecity.se%2Fwp-content%2Fuploads%2F2026%2F04%2Finnovationscheckar-1920x1080-1.jpg)
Sedan 2022 har Skellefteå Science City förmedlat innovationscheckar till 28 bolag i regionen, totalt fyra miljoner kronor som gått direkt till att stärka företagens innovationsförmåga.