🎉 Skellefteå Co-creation Hub är nu invigd ✨ !
Innovation
28 Nov 2024Det var fantastisk uppslutning när dörrarna öppnades till Skellefteås samverkansarena. Alkoholfritt bubbel, snittar, invigningstalare, mingel och kreativ workshop stod på schemat när cirka 60 personer kom för att fira att projektet Skellefteå Co-creation Hub äntligen startat igång. Från och med nu är det aktiviteter varje onsdag i samverkansarenan.
Invigningen började med att kommunalrådet Evelina Fahlesson, kommundirektör Kristina Sundin Jonsson och Skellefteå Science Citys vd Anna Mård höll invigningstal. Alla tre betonade betydelsen av hur viktig platsen är för att kunna arbeta tillsammans över sektorsgränserna för att lösa de samhällsutmaningar vi står inför och hur vi måste jobba tillsammans för att hitta de bästa och mest hållbara lösningarna.
Efter invigningen med snittar och bubbel delades deltagarna upp i grupper för att diskutera hur vi kan skapa en attraktiv plats tillsammans. Dels utifrån hur vi vill vara mot varandra, vilka teman och aktiviteter som önskas samt vilka utmaningar som kräver samarbete och nya perspektiv för att kunna lösas.
– Det var fint att få se så många engagerade människor träffas och diskutera hur vi kan skapa vår gemensamma neutrala arena. Det känns som en bra start på Skellefteå Co-creation Hub, säger projektledare Tove Mohall.
Nu när Skellefteå Co-creation Hub är invigd kommer olika aktiviteter fylla platsen varje onsdag. Dessutom bjuds det på frukost mellan kl 8.00-8.45, så kom förbi för att ta kaffe och macka och få möjligheten att skapa nya kontakter med människor från andra branscher och sektorer eller arbeta kvar efter frukosten och se arenan som ett komplement till ditt vanliga kontor.
Tusen tack till alla som kom för att delta i vår invigning! Vi ses 🚀
Vi håller kontakten!
Vill du veta mer Skellefteå Co-creation Hub och våra kommande event, klicka på länken för att komma till vår webbsida.
Är du intresserad av att få nyhetsbrev och kallelser till kommande aktiviteter från Skellefteå Co-creation Hub direkt i din kalender – klicka på HÄR och fyll i formuläret.
Har du en utmaning eller frågeställning som du skulle vilja lyfta i detta forum – kontakta tove@skellefteasciencecity.se
Projektfinansiärer
Dela artikeln, kopiera länken
Våra senaste nyheter
Innovationscheckar
27 Apr 2026
Skellefteå Science City förmedlade fyra miljoner till innovatörer i regionen
/https%3A%2F%2Fwww.skellefteasciencecity.se%2Fwp-content%2Fuploads%2F2026%2F04%2Finnovationscheckar-1920x1080-1.jpg)
Sedan 2022 har Skellefteå Science City förmedlat innovationscheckar till 28 bolag i regionen, tot...
Skellefteå Science City
27 Apr 2026
Vi söker en Community Manager
/https%3A%2F%2Fwww.skellefteasciencecity.se%2Fwp-content%2Fuploads%2F2026%2F04%2FCommunity-Manager-jobb.png)
Vill du vara med och skapa en levande och attraktiv mötesplats där människor, idéer och företag m...
Skellefteå Co-creation Hub
16 Apr 2026
Små steg som gör stor skillnad i arbetet mot ungt utanförskap
/https%3A%2F%2Fwww.skellefteasciencecity.se%2Fwp-content%2Fuploads%2F2026%2F04%2FUtanforskap3_red.png)
Ungt utanförskap är en komplex samhällsutmaning som kräver gemensamma lösningar. När Skellefteå C...